خدمات پوست

پماد برای جای بخیه

پماد برای جای بخیه

امروزه در اغلب جراحی ها از نخ های بخیه جاذب استفاده می شود؛ با این حال هیچکس از باقی ماندن جای بخیه روی پوست در امان نخواهد بود. باقی ماند اثر بخیه پس از عمل های جراحی یکی از دغدغه های مشترک بین اغلب بیماران است.

واقعیت این است که پس از هر گونه جراحی که با ایجاد برش های عمیق روی پوست و بخیه همراه است، ممکن است جای زخم و بخیه روی پوست بماند. خوشبختانه امروزه روش های زیادی برای از بین بردن جای بخیه و زخم روی پوست وجود دارد؛ یکی از روش های پرطرفدار و موثر برای از بین بردن این اثرات استفاده از کرم و پماد های ویژه است. در ادامه این مقاله قصد داریم روش های متفاوت از بین بردن جای بخیه را مورد بررسی قرار دهیم و در مورد پماد های از بین برنده جای بخیه اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم.

دلیل باقی ماندن جای بخیه

پس از ایجاد زخم روی قسمتی از پوست، بدن برای ترمیم آن شروع به ساختن کلویید می کند. کلویید ها باعث می شوند پوست در محل برش به هم بچسبد و به مرور زمان زخم بسته شود. هر قدر که زخم عمیق تر باشد، واکنش بدن برای ترمیم و بهبود زخم نیز شدید تر می شود.

واکنش بیشتر بدن برای ترمیم زخم منجر به تولید هر چه بیشتر کلویید در محل زخم می شود؛ این اتفاق باعث می شود پوست خارج از محدوده زخم رشد کند و اصطلاحا باعث ایجاد گوشت اضافه در محل زخم و بخیه شود.

انواع روش های از بین بردن جای بخیه

روش های متعددی برای از بین بردن جای زخم و بخیه وجود دارد. یکی از انواع روش های از بین بردن جای زخم ها و بخیه ها استفاده از روغن ها و لایه بردارهای طبیعی است. این روش های خانگی برای از بین بردن اسکار های عمیق با گوشت اضافه زیاد، نمی تواند موثر واقع شوند.

از دیگر روش های از بین بردن جای بخیه استفاده از انواع کرم و پماد برای لایه برداری پوست است که در ادامه در مورد چگونگی عملکرد این پماد ها توضیحاتی ارائه خواهیم داد و تعدادی از پماد های از بین برنده ی جای بخیه را معرفی خواهیم کرد.

امروزه موثر ترین و سریع ترین روش از بین بردن جای بخیه و زخم استفاده از روش های کلینیکی درمان اسکار می باشد. برخی از روش های کلینیکی متداول شامل استفاده از پیلینگ های شیمیایی و دستگاه لایه بردار، تزریق فیلر، میکرونیدلینگ و خراشیدن محل اسکار با دستگاه های ویژه می باشند.

رفع جای بخیه با پماد

استفاده از پماد یکی از ازران ترین و راحت ترین روش های از بین بردن جای بخیه می باشد. اگرچه با استفاده از پماد نمی توان به طور کامل جای زخم و بخیه را از بین برد اما اغلب این پماد ها می توانند تا حد زیادی در رفع کردن این عوارض پوستی موثر واقع شوند. این کرم ها و پماد ها سرشار از مواد ترمیم کننده و آنتی اکسیدان ها هستند و به همین دلیل باعث برطرف شدن جای زخم و بخیه می شوند. برخی از موثرترین پماد های از بین برنده ی جای بخیه عبارتند از:

  • کرم سیکالفیت اون (Cicalfate Avene)
  • کرم آلفا (alpha)
  • ژل ترمیم کننده کنتراکتیوبکس (contractubex)
  • کرم رژودرم (rejuderm)
  • کرم اسکار استاتیک (Esthetique)

سوالات متداول پماد برای جای بخیه

1-چگونه پماد مناسبی برای جای بخیه انتخاب کنیم؟

اولین قدم برای انتخاب بهترین پماد از بین برنده ی جای بخیه، این است که بدانید چه نوع پوستی دارید. انتخاب پمادی که با پوست شما سازگاری دارد، بسیار مهم است. همچنین بهتر است از پمادی استفاده کنید که قدرت لایه برداری آن با شدت عارضه پوستی شما متناسب باشد.

2-استفاده از پماد برای از بین بردن بخیه چه مزایایی دارد؟

این کرم ها پوست را بازسازی و ترمیم می کنند، عفونت یا التهاب محل زخم ها را از بین می برند و قرمزی، سوزش و خارش موجود در جای زخم ها را نیز رفع می کنند. پماد های از بین برنده جای بخیه اغلب عوارض خاصی ایجاد نمی کنند و هیچ محدودتی برای استفاده از آن ها وجود ندارد.

3-آیا می توان از پماد های رفع کننده ی جای بخیه برای اسکار های قدیمی نیز استفاده کرد؟

استفاده از پماد برای برطرف کردن جای بخیه می تواند با لایه برداری اثر بخیه های قدیمی را کمرنگ تر کند؛ اما این آثار قدیمی به دلیل زخیم شدن پوست و انباشته شدن کلویید ها ممکن است به طور کامل با استفاده از پماد از بین نروند.

4-نحوه استفاده از کرم های از بین برنده ی جای بخیه چگونه است؟

بسته به شدت عارضه، روزانه 2 الی 3 بار پس از شستشوی محل مورد نظر، مقدار مناسبی از پماد را روی اسکار ها بمالید.

5-با استفاده از پماد رفع کننده بخیه چقدر زمان لازم است تا جای بخیه ها به طور کامل از بین بروند؟

مدت زمانی که برای درمان جای بخیه ها به طور کامل نیاز است به عوامل مختلفی از جمله شدت و عمق اسکار، نوع پوست بیمار و قدرت پماد بستگی دارد. اما به طور معمول دوره درمان این پماد ها بین 6 ماه تا یک سال می تواند متغیر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *