کاشت مو

آمپول بیوتین و بپانتن

آمپول بیوتین و بپانتین

ریزش و شکنندگی مو از جمله مشکلات شایعی هستند که در اغلب افراد فارغ از سن و جنسیت رخ می دهد. ضعیف شدن مو می تواند دلایل محتلفی از جمله نداشتن رژیم غذایی سالم، مشکلات ژنتیکی و ابتلا به بیماری های خاص اتفاق بیفتد. اغلب افرادی که دارای مو های ضعیف و شکننده هستند، همواره به دنبال راهی برای تقویت مو می باشند.

بیوتین یکی از ویتامین هایی است که در رشد و تقویت مو نقش دارد و به صورت طبیعی در بدن یافت می شود. کمبود این ویتامین و دیگر ویتامین های مورد نیاز برای رشد مو می تواند باعث ضعف مو ها و در نتیجه ریزش مو شود. تزریق آمپول بیوتین و بپانتن یکی از روش هایی است که امروزه برای تقویت مو ها از آن استفاده می شود. در ادامه در مورد این روش توضیح بیشتری خواهیم داد.

آمپول بیوتین و بپانتن چه کاربردی دارند

آمپول بیوتین و بپانتن حاوی ویتامین های مهم بیوتین و ب5 هستند که نقش اساسی در تقویت مو دارند. بیوتین ویتامینی است که در بدن باعث ایجاد سلول های جدید و ترمیم سلول های آسیب دیده در بدن می شود و در داشتن موهای سالم و با طراوت نقش مهمی را ایفا می کند.

این ویتامین در درمان شوره سر، خشکی پوست سر، موخوره و ریزش مو نقش چشمگیری دارند. بپانتن نام دیگر ویتامین ب5 است که در تامین کراتین مو و حفظ ساختار آن نقش اساسی دارد. این ویتامین باعث شاداب و باطراوت شدن مو و پوست می شود و رشد مو ها را تا حد زیادی افزایش می دهد.

طریقه تزریق آمپول بیوتین و بپانتن

بسته های آمپول بیوتین و بپانتن شش عددی هستند. هر آمپول بیوتین 5000 میکروگرم بیوتین دارد و هر آمپول بپانتین نیز حاوی 250 میلی گرم ویتامین ب5 است. این آمپول ها به صورت عضلانی تزریق می شوند و از آنجایی که تا حد زیادی انرژی زا هستند توصیه می شود که در طول روز تزریق شوند، چراکه تزریق این داروها در شب ممکن است باعث بی خوابی شود.

شش عدد آمپول بیوتین و بپانتن باید به صورت هفته ای یک عدد و در طول شش هفته تزریق شوند. دوره درمان شش هفته است و توصیه می شود بیشتر از این مقدار استفاده نشود.

فواید و عوارض آمپول بیوتین و بپانتن

آمپول بیوتین و بپانتین از شروع مصرف دارو تا دو هفته پس از شروع درمان تاثیر چشمگیری در شرایط عمومی مو ها خواهد گذاشت؛ به طوری که این تغییرات کاملا قابل مشاهده خواهند بود. پس از پایان دوره درمان با آمپول بیوتین و بپانتن ریزش مو، مو خوره، کم پشتی مو و شکنندگی مو به صورت کاملا مشهود از بین می رود.

این آمپول ها حاوی مواد و ویتامین هایی هستند که به صورت طبیعی در بدن وجود دارند و به همین دلیل عوارض چندانی ایجاد نمی کنند. با این وجود مصرف نامناسب و دریافت دوز بیشتر از حد نیاز می تواند عوارضی زیادی ایجاد کند. برخی از این عوارض شامل اسهال، تهوع، التهاب روده، افزایش قند خون، کاهش سطح ویتامین C بدن و خشکی پوست می باشد.

همچنین این ویتامین ها ممکن است در برخی بیماران باعث ایجاد حساسیت دارویی شود؛ به همین دلیل توصیه می شود پیش از مصرف با پزشک متخصص مشورت کنید.

سوالات متداول آمپول بیوتین و بپانتن

1-قیمت آمپول بیوتین و بپانتن چقدر است؟

قیمت هر بسته شش عددی بیوتین حدودا بین 60 تا 70 تومان و هر بسته شش عددی بپانتن نیز حدودا بین 60 تا 70 تومان می باشد که خرید هر دو نوع آمپول با هم حدودا بین 120 تا 140 هزار تومان هزینه خواهد داشت. هر عدد آمپول بیوتین یا بپانتن نیز حدودا 12 تا 14 هزار تومان قیمت دارد.

2-موارد منع مصرف آمپول بیوتین و بپانتن چیست؟

بیمارانی که به بیماری های زمینه ای مانند دیابت، قند خون یا فشار خون و بیماری های قلبی و عروقی مبتلا هستند بهتر است پیش از مصرف حتما با یک پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنند. توصیه اکید می شود بانوان باردار یا شیرده از تزریق آمپول های بیوتین و بپانتن به هیچ وجه استفاده نکنند.

3-چه کسی بهترین کاندیدای استفاده از آمپول بیوتین و بپانتن است؟

کسانی که موهای ضعیف یا شکننده دارند، دچار ریزش مو  و دیگر عوارض پوست و مو هستند بهترین کاندیدای استفاده از این دارو ها هستند؛ البته به شرطی که نسبت به دارو ها حساسیت نداشته باشند. لازم به ذکر است افرادی که پوست و موی سالم دارند نیز می توانند از این دارو ها برای پیشگری از ضعف ریشه مو و تقویت موهای خود از آمپول های بیوتین و بپانتن استفاده استفاده کنند، البته دوز مصرف دارو برای این افراد کمتر است.

4-آیا پس از تزریق بیوتین و بپانتن می توان به کارهای روزمره پرداخت؟

اغلب بیماران پس از تزریق دارو تا مدتی احساس سرگیجه یا سردرد خواهند داشت. در صورت داشتن هر یک از این عوارض بهتر است از انجام فعالیت سنگین مانند ورزش کردن خودداری کنند. همچینین رانندگی کردن در صورتی که احساس سرگیجه دارید ممکن است خطرناک باشد؛ با این وجود انجام کار های روزمره مانند پیاده روی، انجام کار های خانه و حضور در محل کار مانعی ندارد.

5-آیا مراقبت خاصی پس از تزریق بیوتین و بپانتن لازم است؟

با توجه به اینکه این دارو ممکن است باعث افت فشار خون و کاهش قند خون شود توصیه می شود پس از تزریق این دارو ها از میوه استفاده کنید و مقداری آب بنوشید. همچنین توصیه می شود در دوره درمان با آمپول بیوتین و بپانتن از الکل و دخانیات استفاده نکنید.

2 thoughts on “آمپول بیوتین و بپانتن

  1. محمد گفت:

    بعد از گذراندن این دوره و اتمام ۶ هفته چه زمونی باید دوره جدید را شروع کنیم؟

    1. کلینیک زیبایی آینه گفت:

      متخصص پوست و مو این زمان را مشخص می کند. چون بستگی به شرایط بیمار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *